I used to believe that delicious commercial chocolate bars were the cheapest way to eat fast on the run. I used to think of Bartlett pears as “expensive”, yet after doing the calculations on my grocery receipt, I see that these delicious beauties each cost $0.43: They’re cheaper and healthier than a chocolate bar; if I …
" /> Jason Holborn | Cybercarnet/Weblog - A Huge Mistake

A Huge Mistake

I used to believe that delicious commercial chocolate bars were the cheapest way to eat fast on the run.

I used to think of Bartlett pears as “expensive”, yet after doing the calculations on my grocery receipt, I see that these delicious beauties each cost $0.43:

They’re cheaper and healthier than a chocolate bar; if I had done the mathematics a long time ago, I’d be less of a sugarholic today.

Oops.